• Dr.Bahtiyar EREN

KG 6a. Siz değerlisiniz hikayesi. "Camsı şeyin fiyatı"Bu videoda sizlere, "Cam görünümlü şeyin fiyatı" adlı bir hikayeyi paylaşacağım. .


Önce hikayemizi [1] izleyerek ve dinleyerek paylaşımımıza başlayalım.


Camsı şeyin fiyatı

Kendine güvenen bir öğrenci, yeterince kitap okuduğunu düşünüyormuş. Kendinden emin bir şekilde "Hocam, sanırım her şey yolunda ve güzel gidiyor" demiş.

"Evet, çok şey öğrendin kitaplardan. Bugün sana küçük bir görev vereceğim" demiş hocası. "Bu parlak nesneyi al eline, önce üç tane esnafa git, sonra da kuyumcuya.

Ama hiç kimseye satmadan sadece ne fiyat verdiklerini ve ne dediklerini dinle, sonra da gel bana söyle" der.


Önce bakkala gider bizimkisi. “Şunu kaça alırsınız?” diye sorar. Bakkal parlak bir boncuğa benzettiği nesneyi eline alır; evirir çevirir, sonra da: “Buna bir tek lira veririm. Bizim çocuk oynasın" der. Sonra da köşedeki manifaturacıya gider. Üçüncü olarak ise bir deri dükkanına gider. “Bundan çok iyi süs olur. Buna bir on lira veririm.” der derici. En son kuyumcuya gider.

Kuyumcu öğrencinin elindekini görünce yerinden fırlar ve “Bu kadar değerli bir pırlantayı nereden buldun?” diye hayretle bağırır. “Buna kaç lira istiyorsun? Ne istiyorsan veririm.” der. Öğrenci, “Hayır veremem.” der. Taşı almak için uzanınca kuyumcu başlar yalvarmaya: "Tüm arsalarımı, dükkanımı sana vereyim, elindekini bana ver" der. Öğrenci o camsı şeyin emanetçisi olduğunu, satmaya yetkili olmadığını, sadece verilen fiyatı öğrenmek istediğini söyler. Mücevheri zorla geri alıp kuyumcudan çıkan öğrencinin kafası karma karışıktır. Biraz da canı sıkkın bir vaziyette geri döner.

"Ne oldu? Anlat bakalım!" der hocası.


Bir tarafta elindeki nesneye yüzünü buruşturarak 1, 5 veya 10 lira verenler; diğer tarafta ise elindekini avucundakini vermek için yalvaranlar kişiler...


"Peki nasıl oluyor bu iş?" diyen hocasına "Maalesef ben de bu durumu açıklayamıyorum" der.

Hocamız açıklamaya başlar: Bir şeyin kıymetini ancak onun değerini bilen anlar.

Onun değeri, bilenin yanında kıymetlidir. Yani, her insanın hayatında varlığını ve değerini bilen, hisseden, fark eden kuyumcular mutlaka vardır. Mesele kuyumcuyu bulmaktır.


Ben de bu hikayeye Mevlanadan bir söz ile katkıda bulunmak istiyorum.

Bil ki, domuzların önüne inciler serilmez.

Mücevherden sarraflar anlar ancak, başkası bilmez.

Ne fark eder ki, gözü körleşmiş insan için, elmas da bir, cam da.

Sana bakan bir kör ise, sakın kendini camdan sanma…

Mevlana


Canım arkadaşlarım, Lütfen kendinizi değersiz hissetmeyin. Değersiz olan siz değil, size bakan çift gözdür. Biz Türk milletinin her ferdi birer elmas gibi gerekli ve değerlidir.

Unutmayın, biz birlikte ve bütün olarak, birbirimizi tamamlayarak daha güçlü, daha hızlı,

daha rekabetçi ve daha akıllıyız.


Bu video, Cumhuriyet'in 100'üncü kuruluş yıldönümüne özgü başlattığım "Bireysel Gelişime Destek ve Cahillikle Mücadele" Projesi kapsamında hazırlanan Kişisel Gelişim konulu 6., toplamda ise 176. videosudur.

Kişisel gelişim videomu izlediğiniz için teşekkür eder, yolunuzun sürekli gelişim içinde kendinize ve çevrenize, milletinize ve insanlığa yararlı olacak şekilde akıl ve bilgi, sevgi ve merhamet, doğruluk ve dürüstlük, adalet ve hukuk, yardımlaşma ve işbirliği, güzel ahlak ve iman dolu olmasını dilerim.


Konu ile ilgili videolar:

SeslendirmeliSeslendirmesiz:

Güzel günler sana gelmez, sen onlara yürüyeceksin.

Hz.Mevlana


1. Yalın Yönetim ilgili diğer bilgileri Yazardan Direkt Yayınevi tarafından basılan "Yalın Yönetim ve Teknikleri: Soru ve Yanıtlarla" adlı kitabımda bulabilir, www.heryerdekitap.com ve amazon.com.tr adreslerinden sipariş vererek temin edebilirsiniz.

2. Ayrıca, www.freeleansixsigma.com web sayfamda Türkçe ve İngilizce Yalın Altı Sigma ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

3. Yalın Yönetim ile ilgili kısa fakat öz ve açıklayıcı bilgileri içeren eğitici videolarımı "Dr.Bahtiyar EREN" YouTube kanalımda bulabilirsiniz. Videolarım İngilizce ve Türkçe olarak hazırlanmıştır.Kalite dostu ve gönüllüsü olmanız ve kalmanız dileğiyle saygılarımı sunarım.

Dr.Bahtiyar EREN


[1] Hikaye: https://www.ogretmensitemiz.com/yasam/bir-grup-kariyer-yolunda-ilerleyen-yeni-mezun-eski-universitelerindeki-h11787.html (Erişim tarihi: 21 Eylül 2020)

[2] Resim: https://pixabay.com/images/id-3698073/2 views0 comments
Operations Research
CSSBB, CSSGB, CQE
(American Soceity of Quality-ASQ)

© 2019 by Bahtiyar EREN. Bu web sayfası Wix.com programı ile oluşturulmuştur.

Pictures are taken from https://pixabay.com