• Dr.Bahtiyar EREN

KG 5a. Bir farkındalık hikayesi: "Fincan ve Kahve"

Updated: Sep 23, 2020Bu videoda sizlere, "Fincan ve Kahve" adlı bir hikayeyi paylaşacağım. .


Önce hikayemizi [1] izleyerek ve dinleyerek başlayalım.


Fincan ve Kahve

Bir grup kariyer yolunda ilerleyen yeni mezun, eski üniversitelerindeki profesörlerini ziyaret için bir araya gelirler. Hal ve hatır sorulduktan, meraklar giderildikten ve azıcık okul yılları yad edildikten sonra sohbet, işin ve hayatın stresinden şikâyetleşmeye döner.


Bu arada, hocamız müsaade alarak mutfağa gider ve mutfaktan bir termos kahve ile porselen bardak, cam bardak, kağıt bardak, kristal bardak ile geri gelir. "Buyrun kendinize bir bardak kahve doldurun." der.


Herkesin kahvesini almasını bekler ve sonra anlatmaya başlar. Fark ettiyseniz, tüm pahalı görünen bardaklar alındı ve geriye ucuz görünümlü, sade bardaklar kaldı. Kendiniz için en iyi olanı istemeniz normal olsa da, bu sizin stresinizin ve problemlerinizin kaynağı aslında. Emin olun ki, bardağın kendisi kahvenin kalitesine hiç bir şey katmaz. Çoğu zaman, sadece daha pahalıdır ve hatta bazı durumlarda da pahalı bardaklar içtiğimizi de saklar! Hepinizin aslında istediği kahveydi, bardak değil,

ama bilinçli olarak en iyi bardaklara yöneldiniz. Sonra da birbirinizin bardağına bakmaya başladınız.


Arkadaşlar,"Hayat" kahveye benzer, "İş, para ve toplumdaki konumunuz da" bardaklar. Bardaklar hayatı tutmak için sadece araçlardır. Seçtiğimiz bardak yaşadığımız hayatın kalitesini belirlemediği gibi değiştirmez de. Bazen sadece bardağa odaklanarak Yaradan'ın sunduğu kahvenin tadını çıkarmayı unuturuz.

Size diyeceğim odur ki; Kahvenizin tadına varın! Kahvenizin tadına varın!

En mutlu insanlar her şeyin en iyisine sahip değildirler. Sadece sahip oldukları her şeyin en iyi şekilde tadını çıkartırlar. Basit yaşayalım, Cömertçe sevelim, Birbirimizin farklılıklarına saygı gösterelim, Nazik olalım, Gerisini zamana bırakalım diyerek sözlerini tamamlar.


Ben de bu hikayeye göre diyorum ki; Zamanı doyasıya, çalışarak, öğrenerek, üreterek, paylaşarak, insana dokunarak, hayatı yaşayarak çağdaş medeniyet seviyesine ulaşmak için kullanalım. Unutmayalım ki; John Economaki'nin "Kalite" bulaşıcı diye çok bilinen ve kabul görmüş bir sözü ve kitabı vardır. Ancak tecrübelerimle sabit olmuştur ki "Kalitesizliğin" de bulaşıcı olduğu görülmüştür. Hatta "Kalitesiz"liğin bulaşma hızı ve şiddetinin diğerinden maalesef daha büyük ve etkin olduğunu söylemeden geçmek istemiyorum.


Biz "gençlere" düşen görev akıl ve bilim rehberliğinde çalışarak, öğrenerek, üreterek, paylaşarak çağdaş medeniyete ulaşmaktır.


Bu video, Cumhuriyet'in 100'üncü kuruluş yıldönümüne özgü başlattığım "Bireysel Gelişime Destek ve Cahillikle Mücadele" Projesi kapsamında hazırlanan Kişisel Gelişim konulu 5., toplamda ise 175. videosudur.

Kişisel gelişim videomu izlediğiniz için teşekkür eder, yolunuzun sürekli gelişim içinde kendinize ve çevrenize, milletinize ve insanlığa yararlı olacak şekilde akıl ve bilgi, sevgi ve merhamet, doğruluk ve dürüstlük, adalet ve hukuk, yardımlaşma ve işbirliği, güzel ahlak ve iman dolu olmasını dilerim.


Konu ile ilgili videolar:

Güzel günler sana gelmez, sen onlara yürüyeceksin.

Hz.Mevlana


1. Yalın Yönetim ilgili diğer bilgileri Yazardan Direkt Yayınevi tarafından basılan "Yalın Yönetim ve Teknikleri: Soru ve Yanıtlarla" adlı kitabımda bulabilir, www.heryerdekitap.com ve amazon.com.tr adreslerinden sipariş vererek temin edebilirsiniz.

2. Ayrıca, www.freeleansixsigma.com web sayfamda Türkçe ve İngilizce Yalın Altı Sigma ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

3. Yalın Yönetim ile ilgili kısa fakat öz ve açıklayıcı bilgileri içeren eğitici videolarımı "Dr.Bahtiyar EREN" YouTube kanalımda bulabilirsiniz. Videolarım İngilizce ve Türkçe olarak hazırlanmıştır.


Not: Ayrıca, günlük konuşmalarımızda bazen, cahiller (veya cehalet için) Arapça ve Farsça kelimelerin birleşiminden oluşan ve dayanılmaz anlamına gelen "tahammülfersa" kelimesi de kullanılmaktadır.

Kalite dostu ve gönüllüsü olmanız ve kalmanız dileğiyle saygılarımı sunarım.

Dr.Bahtiyar EREN


[1] Hikaye: https://www.ogretmensitemiz.com/yasam/bir-grup-kariyer-yolunda-ilerleyen-yeni-mezun-eski-universitelerindeki-h11787.html (Erişim tarihi: 21 Eylül 2020)

[2] Resim: https://pixabay.com/images/id-983955/2 views0 comments
Operations Research
CSSBB, CSSGB, CQE
(American Soceity of Quality-ASQ)

© 2019 by Bahtiyar EREN. Bu web sayfası Wix.com programı ile oluşturulmuştur.

Pictures are taken from https://pixabay.com