• Dr.Bahtiyar EREN

KG 3a. Bir motivasyon hikayesi: "Kartal gibi yaşamak"Bu videoda sizlere, "Kartal gibi yaşamak" adlı bir motivasyon hikayesini paylaşacağım. .


Önce hikayemizi [1] her zamanki gibi. Haydi bakalım izleyelim.


Kartal gibi yaşamak.

Kartal, kuş türleri içinde en uzun yaşayanlardan birisidir. Dile kolay 70 yaşına kadar yaşayan kartallar vardır. Ancak 70'li yaşlara ulaşmak için kartal, 40'lı yaşlarında çok ciddi ve zor bir kararı vermek zorundadır. Çükü kartalın 40'lı yaşlarda pençeleri sertleşir ve buna bağlı olarak esnekliği çok azalır. Bu da kartalın, avlarını kavrayıp tutamamasına neden olur. 40'lı yaşlarda ayrıca gagası uzunlaşır ve göğsüne doğru kıvrılır. Kanatları yaşlanır ve ağırlaşır. Tüyleri kartlaşır ve kalınlaşır. Artık kartalın uçması iyice zorlaşır. Dolayısıyla kartalın burada iki seçimden birisini yapması gerekir. Ya ölümü seçecek ya da yeniden doğuşun acılı ve zorlu sürecini göğüsleyecektir.

Eğer kartal ölümü seçerse kaderine razı ölümünü bekleyecektir.

Eğer zorlu süreci seçer ise, 150 gün kadar sürecek olacak yeniden doğuş sürecini yaşayacaktır.

Bu zorlu süreç için, yeniden doğuş için ilk önce bir dağın tepesine uçar. Orada bir kaya duvarda, artık uçmasına gerek olmayan bir yerde yuvasında kalır. Bu uygun yeri bulduktan sonra kartal gagasını sert bir şekilde kayaya vurmaya başlar. En sonunda kartalın gagası yerinden sökülür ve düşer. Kartal bir süre yeni gagasının çıkmasını bekler. Gagası çıktıktan sonra bu yeni gaga ile pençelerini yerinden söker çıkarır. Yeni pençeleri çıkınca kartal bu kez eski kartlaşmış tüylerini yolmaya başlar. Beklenen gün gelir, 150 gün sonra kartal, nihayet kendisinin 20-30 yıl daha fazla yaşamasını sağlayacak olan o meşhur yeniden doğuş uçuşunu yapmaya hazır duruma gelir.

Arkadaşlar, kartal yeni yaşamına merhaba derken bizde kartalın bize öğrettiği 4 dersi [2]

dinlemeye hazırlanalım .


Birinci ders olarak; Kartal kendi yaşam amacını ve süresini kendi belirler. Biz de kendi yaşamımızda sık sık bir yeniden doğuş süreci yaşamak zorunda kalırız. Zafer uçuşunu sürdürmek için, bize acı veren, bizim gelişmemize engel olan eski alışkanlık, uygulama ve anılarımızdan kurtulmalıyız.


İkinci ders olarak, Kartal asla ölü eti yemez. Her zaman canlı hayvanı avlar. Liderler de canlı, aktif, ilgili ve bilgili kişilerle hedefe yürümelidir.


Üçüncü ders olarak, Bir kartal asla avının büyüklüğüne veya gücüne teslim olmaz.

Lider de her türlü şart ve durumda mert, cesaretli, bilgili ve hazırlıklı olmalıdır.


Dördüncü ve son ders olarak, Diğer kuşlar fırtınadan korku ile uzaklaşırken

kartal güçlü kanatlarını yayar ve daha yükseğe çıkmak için hava akımını kullanır.

Kartal, fırtınanın avantajlarından yararlanır. İyi liderin de, fırtınalarda belli olan iyi bir kaptan gibi, zorlu ve riskli zamanlarda belli olduğunu unutmamalıyız.


Bir kartal gibi yaşamayı seçmek sizin elinizde. Bu yolda size başarılar ve bol şans dilerim.


Bu video, Cumhuriyet'in 100'üncü kuruluş yıldönümüne özgü başlattığım "Bireysel Gelişime Destek ve Cahillikle Mücadele" Projesi kapsamında hazırlanan Kişisel Gelişim konulu 3., toplamda ise 173. videosudur.

Kişisel gelişim videomu izlediğiniz için teşekkür eder, yolunuzun sürekli gelişim içinde kendinize ve çevrenize, milletinize ve insanlığa yararlı olacak şekilde akıl ve bilgi, sevgi ve merhamet, doğruluk ve dürüstlük, adalet ve hukuk, yardımlaşma ve işbirliği, güzel ahlak ve iman dolu olmasını dilerim.


Konu ile ilgili videolar:

Güzel günler sana gelmez, sen onlara yürüyeceksin.

Hz.Mevlana


1. Yalın Yönetim ilgili diğer bilgileri Yazardan Direkt Yayınevi tarafından basılan "Yalın Yönetim ve Teknikleri: Soru ve Yanıtlarla" adlı kitabımda bulabilir, www.heryerdekitap.com ve amazon.com.tr adreslerinden sipariş vererek temin edebilirsiniz.

2. Ayrıca, www.freeleansixsigma.com web sayfamda Türkçe ve İngilizce Yalın Altı Sigma ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

3. Yalın Yönetim ile ilgili kısa fakat öz ve açıklayıcı bilgileri içeren eğitici videolarımı "Dr.Bahtiyar EREN" YouTube kanalımda bulabilirsiniz. Videolarım İngilizce ve Türkçe olarak hazırlanmıştır.


Not: Ayrıca, günlük konuşmalarımızda bazen, cahiller (veya cehalet için) Arapça ve Farsça kelimelerin birleşiminden oluşan ve dayanılmaz anlamına gelen "tahammülfersa" kelimesi de kullanılmaktadır.

Kalite dostu ve gönüllüsü olmanız ve kalmanız dileğiyle saygılarımı sunarım.

Dr.Bahtiyar EREN


[1] Hikaye: http://www.hikayelerimiz.com/kartalin-yeniden-dogus-hikayesi/ (Erişim tarihi: 21 Eylül 2020)

[2] https://www.news24.com/MyNews24/Lessons-that-one-can-learn-from-an-eagle-20150711 (Erişim Tarihi: 10 Şubat 2019) (Erişim Tarihi: 21 Eylül 2020)

[3] Resim: https://pixabay.com/images/id-416795/1 view0 comments
Operations Research
CSSBB, CSSGB, CQE
(American Soceity of Quality-ASQ)

© 2019 by Bahtiyar EREN. Bu web sayfası Wix.com programı ile oluşturulmuştur.

Pictures are taken from https://pixabay.com