• Dr.Bahtiyar EREN

KG 2a. Bir motivasyon hikayesi: "Hiçbir şey için geç değil! "Bu videoda sizlere, "Hiç bir şey için geç değil! adlı bir motivasyon hikayesini paylaşacağım. .


Önce hikayemizi [1] hep birlikte okuyalım.


Hiç bir şey için geç değil!

İngiltere'de yaşadığı şehirden, bulunduğu ortamdan sıkılan bir adam varmış.

Bu adam cebindeki az paraya rağmen, İngiltere'nin meşhur sisine ve yağmuruna rağmen Londra'ya gitmeye karar vermiş. Önce Londra'yı bir güzel gezmiş. Gezerken Bir anons duymuş. "Tiyatro! Gelin! Kaçırmayın! Bu akşam Tiyatro!…" . Acaba bu nedir demiş kendi kendine, bir kedi misali meraklanmış. Tiyatro bilet fiyatına bakmış, cebindeki paraya bakmış ve cebindeki tüm parayı bilete vermiş. Tiyatro oyunun merakla ve dikkatlice izlemiş. Oyun bitmesine rağmen oturduğu yerden kalkamamış, terketmemiş tiyatroyu. Temizlikçi gelip "Haydi kardeş, tiyatro kapandı, evine", demiş ama nafile. Bizimkisi "Müdürünüzle bir şey konuşmam gerek" demiş. Müdürün karşısına çıkınca da "Sayın müdürüm, ne olursa olsun, ne iş olursa olsun buranın bir parçası olmak için çalışmak istiyorum" demiş. Müdür de ""Şanslısın, temizlikçi arıyordum", eski ve dağınık kütüphaneyi göstererek ""Burayı temizle, beğenirsem seni işe alırım" demiş. Bizimkisi tiyatro aşkının verdiği şevk ile temizliği beklenenden kısa sürede bitirmiş. Onu diğerleri gibi işi savsaklayacağını zanneden müdür, yaptığı işi görünce, aylardır girilmeyen kütüphane odasının gıcır gıcır olduğunu görünce, bu çabuk ve becerikli adamı işe almaya karar vermiş. "Burada da yatar, işe erkenden başlarsın" diyerek yanından ayrılırken geriye dönüp senin adın neydi bakalım diye sormuş. Kahramanımız, "William, William, William Shakespeare!…demiş.

Hikayemiz burada sona ermiştir. Bu hikaye, dünya standardında bir ürün için bile "hiçbir şeyin geç olmadığını" anlatan bir motivasyon hikayesidir.

20'li yaşlarında tiyatro ile tanışan Shakespear, 24 yılda 39 eser yazmış, 52 yaşında vefat etmiştir [2].


Siz de beş parasız, hiç bilmediğiniz ama hayalinizdeki şehre gider, hayalinizdeki işi yaparsanız siz de içindeki "Shakespear potansiyelini" canlandırırsınız diyenlere aman diyeyim lütfen inanmayın.

Anlattığımız "Shakespear Hikayesi" , olağanüstü yeteneklere sahip kişilerin gelişimini hiçbir şart ve zamanın durduramayacağını anlatmak için kullanılmalıdır. Bence sizler hikayeyi eğer hedeflerinizin, hayallerinizin veya merakınızın peşinden giderseniz "dünden" daha iyi bir "bu güne" sahip olabilirsiniz" şeklinde okumalısınız.


Sevgili arkadaşlar, eğer mazeretinize veya engelinize odaklanırsanız, bulunduğunuz yerde şikayet eder durursunuz. Yok eğer hedefinize odaklanırsanız da

bu mazeretleri görmez harekete geçersiniz. "Zaman ilerliyor, geçen zaman da

geri gelmiyor maalesef.

O yüzden "Nerede durursan dur, şu an durduğun her yer, gideceğin yerin başlangıç noktasıdır" Ruhan MARAL'ı, "Gideceğin yoldan emin değilsen, engeller ancak senin dinlenme noktaların olacaktır" diyen anonim yazarı dikkate alalım.

Arkadaşlar, canlarım benim önce gideceğimiz yolu belirleyelim.

Sonra da...

Hedefimize/hayalimize/merakımıza doğru "Uç",

" ...uçamazsan koş",

" ...koşamazsan yürü",

" ...yürüyemezsen sürün",

Ama ne yaparsan yap ilerlemek zorundasın." diyen M.Luther King'e kulak verelim.

Hedefinize, hayalinize, merakınıza doğru çıkacağınız yolun hayırlı ve açık,

Yolda şansınız ve yardımcınız bol,

Aklınız berrak,

Gücünüz çelik,

İnancınız sarsılmaz olsun.


Haydi hayaliniz, hedefiniz, merakınız için harekete geçin.

Bu video, Cumhuriyet'in 100'üncü kuruluş yıldönümüne özgü başlattığım "Bireysel Gelişime Destek ve Cahillikle Mücadele" Projesi kapsamında hazırlanan Kişisel Gelişim konulu 2., toplamda ise 172. videosudur.

Kişisel gelişim videomu izlediğiniz için teşekkür eder, yolunuzun sürekli gelişim içinde kendinize ve çevrenize, milletinize ve insanlığa yararlı olacak şekilde akıl ve bilgi, sevgi ve merhamet, doğruluk ve dürüstlük, adalet ve hukuk, yardımlaşma ve işbirliği, güzel ahlak ve iman dolu olmasını dilerim.


Konu ile ilgili videolar:

Güzel günler sana gelmez, sen onlara yürüyeceksin.

Hz.Mevlana


1. Yalın Yönetim ilgili diğer bilgileri Yazardan Direkt Yayınevi tarafından basılan "Yalın Yönetim ve Teknikleri: Soru ve Yanıtlarla" adlı kitabımda bulabilir, www.heryerdekitap.com ve amazon.com.tr adreslerinden sipariş vererek temin edebilirsiniz.

2. Ayrıca, www.freeleansixsigma.com web sayfamda Türkçe ve İngilizce Yalın Altı Sigma ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

3. Yalın Yönetim ile ilgili kısa fakat öz ve açıklayıcı bilgileri içeren eğitici videolarımı "Dr.Bahtiyar EREN" YouTube kanalımda bulabilirsiniz. Videolarım İngilizce ve Türkçe olarak hazırlanmıştır.


Not: Ayrıca, günlük konuşmalarımızda bazen, cahiller (veya cehalet için) Arapça ve Farsça kelimelerin birleşiminden oluşan ve dayanılmaz anlamına gelen "tahammülfersa" kelimesi de kullanılmaktadır.

Kalite dostu ve gönüllüsü olmanız ve kalmanız dileğiyle saygılarımı sunarım.

Dr.Bahtiyar EREN


[1] Hikaye: http://www.hayatbilgim.com/etiket/gercek-hayat-hikayeleri/ (Erişim Tarihi: 21 Eylül 2020)

[2] Kaynak: https://en.wikipedia.org/wiki/William_Shakespeare (Erişim Tarihi: 21 Eylül 2020)

[3] Resim: https://pixabay.com/images/id-1822503/1 view0 comments
Operations Research
CSSBB, CSSGB, CQE
(American Soceity of Quality-ASQ)

© 2019 by Bahtiyar EREN. Bu web sayfası Wix.com programı ile oluşturulmuştur.

Pictures are taken from https://pixabay.com