• Dr.Bahtiyar EREN

KG 1a. Başarılı olma hikayesi: Bilge adam ve iki kız kardeş


Bu videoda sizlere, "Bilge adam ve iki kız kardeşin hikayesi "ile "Başarılı olma üzerine

Einstein'tan 10 hayat dersi " arasındaki bağ nedir? sorusunu cevaplamaya çalışacağım.


Önce hikayemizi [1] hep birlikte okuyalım.


Bilge adam ve ikiz kız kardeş

Akıllı iki kız kardeş varmış. Bu kızlar bilgiye açlarmış ve sürekli bir şeyler öğreniyorlarmış. Ne görürlerse okuyorlarmış. Okul kitaplarını, bulabildikleri kitapları, gazeteleri, dergileri aklına gelen yazılı her şeyi nerede olursa olsun okuyup bitiriyorlarmış.

Takdir edersiniz ki zamanla aldıkları bilgi yetersiz olmuş.


Yörelerindeki en büyük bilgeye gitmeye, O'ndan da bilgi almaya karar vermişler. Ama önce bilge adamı test etmek istemişler. Bilge adam kızların sorduğu bütün soruları bilmiş.

Kızlar daha fazla bilgi almak için bir süreliğine daha bilgenin yanında kalmışlar. Ama sonra bilgenin her sordukları soruyu bilmelerinden sıkılmışlar. “Bilgenin dahi bilemeyeceği bir soru bulalım” demiş içlerinden birisi.


Buldum demiş kızlardan biri. Bilgenin bile bilemeyeceği bir soru buldum, anlamıyor musun demiş kardeşine. Sevinçten havalara uçmuşlar.


Dinle demiş, Avucumun içine bir kelebek alacağım ve “Avucumun içinde bir kelebek var. Canlı mı, ölü mü?” diye bilgeye soracağım. Ölü derse kelebeği serbest bırakacağım.

Canlı derse, avucumu hafifçe bastıracağım. Harika fikir demiş diğeri. Haydi gidelim bilgenin yanına.

Kızlardan biri avucu kapalı bilgeye uzatmış ve sormuş: Avucumun içinde bir kelebek var; bilin bakalım canlı mı, ölü mü?


Bilge, kızın gözlerine uzun uzun bakmış ve cevap vermiş:

– Senin elinde kızım senin elinde…


Hayatta başarılı olmak ve olmamak, mutlu olmak ya da olmamak vb. Herşey esasında bizim elimizde. Elimizdekinleri boşa harcamalayalım.


Şimdilik hikayemizi bir kenarı koyarak Einstein'ın 10 hayat dersini gözden geçirmeye başlayalım. Hazır mısınız?

Birinci Ders: "Benim özel bir yeteneğim yok. Yalnızca tutkulu bir meraklıyım.” diyen Einstein esasında bize "merakınızın peşinden gidin, eğer giderseniz başarıya ulaşırsınız" diyor.


İkinci Ders: "Azim paha biçilmezdir". Kendisinin "Çok zeki olduğumdan değil, sorunlarla uğraşmaktan vazgeçmediğimden başarılı oluyorum.” değerlendirmesini dikkate alın.


Üçüncü Ders: "Bugüne odaklanın". İki atı aynı anda süremezsiniz. Bir şeyler yapabilirsiniz ama her şeyi yapamazsınız diyen Einstein, bize şimdiye, yaşadığımız ana odaklanmamızı ve bütün enerjinizi şu anda yaptığınız işe vermemizi tavsiye ediyor.


Dördüncü Ders: Hayal gücü güç verir. "Hayal gücü her şeydir. Sizi bekleyen güzelliklerin ön izlemesi gibidir. Unutmayın diyor Einstein "Hayal gücü bilgiden daha önemlidir." Haydi başarılı olduğunuz günleri hayal edin.


Beşinci Ders: Hata yapın. "Hiç hata yapmamış bir insan yeni bir şey denememiş demektir.” Hata yapmaktan korkmayın. Eğer hatalarınızı nasıl okuyacağınızı bilirseniz hatalar sizi daha iyi bir konuma getirebilir. Hatasız kul olmaz unutmayın arkadaşlar.


Altıncı Ders: Anı yaşayın. Geleceği ayarlamanın tek yolu olabilidiğiniz kadar şimdide olmaktır. Şu anda dünü ya da yarını değiştiremezsiniz. Önemli olan tek an şimdidir. Haydi bu an akıp gidecek, ahlar vahlar ile geçmesin anınız.


Yedinci Ders : Değer yaratın. "Başarılı olmaya değil, değerli olmaya çalışın." Zamanınızı başarılı olmak için harcamayın, değerler yaratın. Eğer değerli olursanız başarı kendiliğinden gelecektir.


Sekizinci Ders: Farklı sonuçlar beklemeyin. "Delilik, Aynı şeyleri tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar beklemektir.” Her gün aynı rutinde yaşayarak farklı görünmeyi bekleyemezsiniz. Bu doğanın akışına ve tabiatına aykırıdır. Hayatınızın değişmesini istiyorsanız önce kendiniz değişmeli, kendinizi değiştirmelisiniz.


Dokuzuncu Ders: Bilgi deneyimden gelir. "Bilgi malumat değildir. Bilmenin tek yolu deneyimlemektir.” Bir konuyu tartışabilirsiniz ama bu size sadece felsefi bir anlayış kazandırır. Bir konuyu bilmek istiyorsanız onu deneyimlemelisiniz.


Onuncu Ders: Kuralları öğrenin, daha iyi oynayın. Yapmanız gereken iki şey var.

Birincisi oynadığınız oyunun kurallarını öğrenmek. İkincisi ise oyunu herkesten iyi oynamayı istemek. Bu iki şeyi yaparsanız başarı sizinle olur!


Şimdi hızlıca 10 Kuralı içinizden okuyunuz.


Başarılı olma kurallarının sadece Einstein için geçerli olduğunu düşünmeyin. Bu kurallar bizim içinde geçerli. Bu kuralların uygulama derecesi ve şiddeti bizim elimizde .

Yani, meşhur halk deyimimizle "Ne kadar köfte o kadar ekmek" misali merak ve azim seviyemiz kadar, hatalarımızdan öğrenme derecemiz kadar, yarattığımız değer kadar, yaptıklarımız kadar başarılı olacağımızı ve başarılı kalacağımızı bilmemiz lazım.

Anlayacağınız başarı için maalesef sihirli formül yok. Başarı formülü sizin elinizde. Şimdi hikayemizin ana konusuna tekrar geldik işte. Başarının formülü sizin elinizde.


İlk Türk Dünya Jimnastik şampiyonu olan İbrahim ÇOLAK, dünya literatürüne "the Colak" hareketini kazandırmıştir. Şampiyon ÇOLAK'a sormuşlar. Bunu nasıl başardın diye. Cevabı şöyle olmuş. "19 yıl aralıksız çalışmamın karşılığını 55 saniyede aldım" demiştir.


Arkadaşlar,

Ancak, başarı "nazlanıp" hemen gelmeyebilir.

Hazırlıklı olun. Siz elinizden geleni yapın. Kurallarınızı sistematik ve sürekli olarak uygulamaya başlayın. Başarı, "er ya da geç" gelecektir. Gelmezse "canımız sağolsun" deyin ve "baştan ve sıfırdan" başlayın.


Bu video, Cumhuriyet'in 100'üncü kuruluş yıldönümüne özgü başlattığım "Bireysel Gelişime Destek ve Cahillikle Mücadele" Projesi kapsamında hazırlanan Kişisel Gelişim konulu 1., toplamda ise 171. videosudur.

Kişisel gelişim videomu izlediğiniz için teşekkür eder, yolunuzun sürekli gelişim içinde kendinize ve çevrenize, milletinize ve insanlığa yararlı olacak şekilde akıl ve bilgi, sevgi ve merhamet, doğruluk ve dürüstlük, adalet ve hukuk, yardımlaşma ve işbirliği, güzel ahlak ve iman dolu olmasını dilerim.


Konu ile ilgili videolar:

Güzel günler sana gelmez, sen onlara yürüyeceksin.

Hz.Mevlana


1. Yalın Yönetim ilgili diğer bilgileri Yazardan Direkt Yayınevi tarafından basılan "Yalın Yönetim ve Teknikleri: Soru ve Yanıtlarla" adlı kitabımda bulabilir, www.heryerdekitap.com ve amazon.com.tr adreslerinden sipariş vererek temin edebilirsiniz.

2. Ayrıca, www.freeleansixsigma.com web sayfamda Türkçe ve İngilizce Yalın Altı Sigma ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

3. Yalın Yönetim ile ilgili kısa fakat öz ve açıklayıcı bilgileri içeren eğitici videolarımı "Dr.Bahtiyar EREN" YouTube kanalımda bulabilirsiniz. Videolarım İngilizce ve Türkçe olarak hazırlanmıştır.


Not: Ayrıca, günlük konuşmalarımızda bazen, cahiller (veya cehalet için) Arapça ve Farsça kelimelerin birleşiminden oluşan ve dayanılmaz anlamına gelen "tahammülfersa" kelimesi de kullanılmaktadır.

Kalite dostu ve gönüllüsü olmanız ve kalmanız dileğiyle saygılarımı sunarım.

Dr.Bahtiyar EREN


[1] Hikaye: https://www.hayatakarken.com/avucunuzdaki-kelebek.html (Erişim Tarihi: 20 Eylül 2020)

[2] http://www.sabah.com.tr/galeri/dunya/albert_einsteindan_10_hayat_dersi/16 (Erişim Tarihi: 20 Eylül 2020)

[3] Resim: https://pixabay.com/images/id-1807524/ (Erişim Tarihi: 20 Eylül 2020)1 view0 comments
Operations Research
CSSBB, CSSGB, CQE
(American Soceity of Quality-ASQ)

© 2019 by Bahtiyar EREN. Bu web sayfası Wix.com programı ile oluşturulmuştur.

Pictures are taken from https://pixabay.com