• Dr.Bahtiyar EREN

KG 18. Fillerin özellikleri, evcilleştirilmesi ve bize öğrettikleri

Updated: Sep 2, 2020


Kusur bulmak için bakma birine bulmak için bakarsan bulursun, kusuru örtmeyi marifet edin kendine. İşte o zaman kusursuz olursun. Mevlana


Bugün sizlere fillerin özellikleri, eğitimi ve bize etkisi konusunda düşüncelerimi aktaracağım.


Dünyada hortumlular takımından kalan tek tür olan, devasa boyutları, güçleri ve duygusallıkları ile tanıdığımız fillerin sayısı giderek azalmaktadır. İnsanlık tarihinden daha eski bir tarihi olan fillerin bilmediğimiz 11 özelliğine öncelikle bir göz atarak çalışmamıza başlayalım.


Fillerin özellikleri [1]:

1. Filler asla unutmaz!

Çok güçlü bir hafızaya sahip olan fillerin onlarca yıl geçse dahi diğer filleri, insanları ve zaman geçirdikleri yerleri asla unutmadıkları birçok bilimsel çalışma ile kanıtlanmıştır. Kötü bir geçmişleri olmadığı takdirde diğer filleri ve insanları tehlike karşısında korumak amacıyla özel bir ses dahi çıkardıkları gözlemlendi.

2. Lisanları birbirinden ayırabilirler

Fillerin lisanları ayırabildiği verdikleri tepkilerden yola çıkarak anlaşıldı. Filleri öldüren kabileden bir ses duyduklarında verdikleri tepki ile onları öldürmeyen kabileye verdikleri tepki arasında fark olduğu araştırmalar sonucunda anlaşılmıştır.

3. Filler dört ayağını da hem hız hem de fren yapmak amacıyla kullanır.

Filleri doğal ortamlarında gözlemleyen bilim insanları fillerin diğer dört ayaklı hayvanlardan farklı olarak ayaklarının dördünü de hem hız hem de fren yapmak için kullandıklarını tespit etmişlerdir.

4. Duyma ve ses iletme kabiliyetleri çok yüksektir.

Birbirlerinin ayak seslerini 10 km uzaklıktan duyabiliyorlar ve çıkarabildikleri farklı sesleri kilometrelerce uzağa iletebiliyorlar.

5. Çok iyi yüzerler.

Suda olmayı çok seven fillerin büyük gövdelerine rağmen çok iyi yüzücü oldukları gözlemlenmiştir.Uzun mesafeleri rahatlıkla yüzebilirler.

6. Filler merhametli, ve yardımseverdir.

Yapılan bir araştırmada hasta bir file diğer fillerin yoğun ilgi ve alaka gösterdikleri, aynı zamanda insanlara ve maymunlara da şevkat gösterdikleri gözlemlenmiştir.

7. Kocaman cüsselerine rağmen arılardan korkarlar.

Fillerin eşek arılarının vızıltılarını duyduklarında kaçtıkları ve arılar etrafta olmasa bile kendilerine özgü “homurdanma” sesini duyduklarında sığınacak bir yer aradıkları gözlemlenmiştir. Yavru fillerin derileri daha ince olduğu için bir arı sürüsünün saldırısıyla ölme ihtimali vardır.

8. Sürülerinden bir filin ölmesi ile yasa bürünürler.

Hassas ruhlara sahip olmalarıyla bildiğimi filler, güçlü hafızalarının da etkisiyle aileden olan diğer fillere karşı güçlü bir bağ kurarlar. Bu sebeple sürüden bir filin ölmesi durumunda travma ile yasa bürünürler.

9. Fillerin hamilelik süresi yaklaşık 2 yıldır.

Fillerin gebelik süresi 22 aydır. Bu süre, karada yaşayan memeli hayvanlar arasında en uzun gebelik süresidir. Fillerin üremesi için en uygun zaman yağışlı havaların olduğu zamandır. Çiftleşme ve doğumlar bu sezonda olur.

10. Hortumları filler için hayati önem taşır.

Fillerin hortumlarında 100 bin civarında kas vardır. Hortumlarında 7.5 litre su taşıyabilirler. Su içerken, kendilerini yıkarken ve bir şeyi tutarken bu güçlü uzvu kullanırlar. Hortumlarına zarar geldiğinde kısa sürede ölebilirler.

11. Beyinleri 5, kalpleri 20 kilo ağırlığındadır.

Devasa boyutlarıyla bildiğimiz fillerin beyinleri ve kalpleri canlılar arasında en büyüklerindendir. Beyinleri 5, kalpleri 20 kilogramdır.


Fillerin eğitimi ve evcilleştirilmesi

Şimdi müsaadenizle, Hindistanda filleri nasıl insanlık dışı bir yöntemle evcilleştirildiğini, diğer deyişle kendilerine fillerin az önce bahsettiğim özelliklerini nasıl unutturulduğuna bir göz atalım.


Fillerin eğitimi [2, 3] Ormandaki zemine, filin içine düşebileceği büyüklükte bir çukur kazılır ve üzeri dallarla örtülür. Yavru fil gelip dallara bastığında çukurun içine düşer.Fil, çukurdan çıkmaya çabalar; ama başaramaz. Takatsiz kalır, kurtulma ümidi kaybolur, hayatına dair müthiş bir korkuya kapılır, çaresizce bir mucize kurtuluş yolunu veya ecelini beklemeye başlar.

Fil avcıları yüzlerini de kapatan tümüyle simsiyah giysiler içinde, ellerinde sopalarla gelip fili şiddetli bir şekilde döver yara bere içinde bırakırlar. Fil, yaralarının verdiği acıdan ve çukura düşmesi nedeniyle yaşadığı korkudan dolayı, bunalım ve ruhen çöküntü yaşar... Sonra aynı avcılar, ağaçların arkasına gider, üzerlerindeki siyah elbiseleri çıkarır, baştan aşağı beyaz elbiseler giyinerek ellerinde çeşit çeşit yiyecek ve meyve sepetleriyle geri gelirler. File şefkatle yaklaşır, onu besler, yaralarına pansuman yapar, okşayıp sever, güzel sözler söyler ve onu düştüğü çukurdan çıkarırlar. Fil, bu beyaz giysili kurtarıcılarının kendisine gösterdiği karşılıksız sevgi ve ilgiden dolayı o kadar minnettar kalır ki o andan itibaren ömür boyu onların gönüllü kölesi olur, her istediklerini yapar ve asla sözlerinden çıkmaz. Onların kendisini az önce tuzağa düşüren, bunalıma sürükleyen ve döven siyah giysili adamlar olabileceği aklına dahi gelmez...


Lütfen siz de başınıza gelen kötülüklerin veya başınıza konan talih kuşunun diğer akranlarınıza, hemcinslerinize gelip gelmediğini, başınıza gelenin bir kader mi, Allah'ın bir lütfu mu yoksa bir tuzak mı olduğunu sorgulayın.

Sizi siz yapan değerlerinizi mutlaka gerçekleştirmek için durmadan çalışın, ilerleyin.

Sorgularken de lütfen başarılı insanların ortak özelliklerine sahip olup olmadığınızı da test edin.

Eğer bu özelliklere yeterince sahip olmaz iseniz bugün veya yarın hikayemizdeki fil gibi tuzağa düşürülüp birilerinin kulu kölesi olacağınızı şimdiden öngörebilirsiniz.


Başarılı insanların ortak özellikleri nelerdir?

Şimdi, sizin başarılı insanların ortak özellikleri nedir? [4] diye sorduğunuzu duyuyor gibiyim. Haydi şimdi bu soruya cevap arayalım.


Başarılı insanlar ;

Kendine güvenir, azimlidir, kendini sürekli geliştirir,

dürüst ve ahlaklıdır, konuşmadan önce düşünür, özgündür,

alçakgönüllüdür, meraklıdır, tarzı vardır, cesurdur, çözüm odaklıdır,

hatalarını kabul eder, işinde iyidir, beklenmedik durumlara karşı hazırlıklıdır ve İngilizce'ye ilave bir yabancı dili daha bilir.

Bu video, Cumhuriyet'in 100'üncü kuruluş yıldönümüne özgü başlattığım "Bireysel Gelişime Destek ve Cahillikle Mücadele" Projesi kapsamında hazırlanan Kişisel Gelişim konulu 24., toplamda ise 165. videosudur.

Kişisel gelişim videomu izlediğiniz için teşekkür eder, eğer beğendiyseniz videomu sevdiklerinizle paylaşmanızdan onur ve mutluluk duyarım.

İnsanlığa faydalı olacak şekilde sizi siz yapan, yani sizi insan yapan, sizi başarılı insan yapan özelliklere, kabiliyetlere sahip olmanız, onları kullanarak geliştirmeniz ve böylece hayallerinize kavuşmanızı dilerim.İlave Bilgiler:

Başarılı İnsanların Ortak Özellikleri

Kendine Güvenmek

Kendi yolunu çizen ve kendi gidişatına güvenen insanlar çoğu zaman başarılı olmuşlardır. Çünkü bu sayede işinizi daha iyi özümser ve kimsenin sizi ikinci plana atmasına izin vermezsiniz.

Azimli Olmak

Azimli olmak, karşınıza ne çıkarsa çıksın, sorumluluklarınızı yerine getirebilmek için gerekenleri yapmak ve kararlı olmak demektir. Eğer tereddüt ediyorsanız, bocalıyor ve yarı yolda bırakıyorsanız kısa zamanda bu sizi düşüşe götürecektir. Fakat, eğer azimliyseniz, önünüze çıkan engelleri akılcı yöntemlerle çözerek yolunuzu açabilir ve hedeflerinize doğru güvenle ilerleyebilirsiniz.

Kendini Sürekli Geliştirmek

Kaç yaşında olursanız olun, sürekli gelişen bu dünyayı takip edebilmek için bilgilerimizi sürekli tazelemeli ve öğrenmeye açık olmalıyız. Aksi takdirde, başarıya doğru yol alabilmek mümkün değildir. Gelişmek ve çağı yakalamak için yeni ülkeler gezmek ve yeni bir dil öğrenmekle güzel bir başlangıç yapabilirsiniz.

Dürüst ve Ahlaklı Olmak

Ahlaklı ve dürüst olmanız iş arkadaşlarınız ve çevreniz için işi ne kadar iyi yaptığınızdan daha önemlidir. Bu özelliklere karakter olarak sahip olduğunuzda otomatik olarak iş ahlakınıza da yansıyacaktır. İş ahlakınız ise size güvene dayalı arkadaşlıklar ve iş ilişkileri sağlayacaktır.

Konuşmadan Önce Düşünmek

Daha az konuşun daha çok dinleyin. Kendinizi konuşmak konusunda daha yavaş olmaya alıştırın ve düşünmeye fırsat bırakın.

Özgün Olmak

Taklit etmek sizi başarı konusunda sınırlandıracak en kötü özelliktir. Kendiniz olmak, sadece siz olmak başarıya adım atılan tüm yollarda sizi zirveye taşıyabilir.

Alçakgönüllü Olmak

Egolu insanlar her zaman bir şekilde itici olmayı başarırlar. Kendini beğenmiş, gösterişi seven davranışlardan kaçının. Başarılıyım diye insanlara yüksekten bakmak belirli bir zaman sonra bu başarıyı elinizden alabilir.

Meraklı Olmak

Başarılı olan insanlardaki ortak özellikleri düşünürsek meraklı olmak bunların arasındaki en temel özelliktir. Zaten bilim de merak ederek başlamadı mı? Yapılan işlerin kaliteli ve özgün olması meraktan doğar. Merak sizi isteseniz de istemeseniz de ileriye taşıyacak i ve başarıya sürükleyecektir.

Tarzınızın Farkında Olmak

Başarıyı sadece elde etmek yetmez, eğer sürdürebilirse o başarı anlam kazanır. Başarıyı sürdürmek ise onu elde etmekten daha zordur. Sürdürmek için size uyan, anladığınız ve yararlandığınız tarzları kendinizde deneyin ve uyanı alın.

Cesur Olmak

Strateji, operasyon ve insanlarla ilgili risk almaktan korkmayın. Ama bu risk gözü kapalı değil öngörülebilir düzeyde planlı mantıklı ve mantıklı olmalıdır. Korkak olmak başarıya ve ilerlemeye engel olur. Yerinizde saymak veya o yerinizden olmak istemiyorsanız, cesur davranın.

Çözüm Odaklı Olmak

Sorunlara karşı her zaman çözüm odaklı olun. Panik olup sorunu büyütmek yerine o sorunu çözmeye odaklanın. Bu sayede, karşınıza çıkan olumsuzluklara karşı daha cesur olursunuz ve bu durum sizin için büyük bir sorun olmaktan çıkar. Kendinize güveniniz artar.

Hataları Kabul Etmek

Hata yapmak insana mahsustur. Hata yapmaktan ve bunu itiraf etmekten korkmayın. Aksiliklerin size negatif bir etki yaratmasına izin vermeyin.

İşinde iyi olmak

İşi iyi öğrenmeye bakın. Aceleye getirip günü kurtarmaya bakmayın. Çünkü işimi iyi biliyorum hissiyatı sizi her konuda daha özgüvenli kılar. Zorluklarla daha iyi başa çıkmanızı, daha iyi çözümler üretmenizi, işi daha da ilerletmenizi sağlayacaktır.

Beklenmedik Durumlara Karşı Hazırlıklı Olmak

Sorunsuz bir şekilde ilerleyen bir şey yoktur. Hele ki konumuz iş hayatı ise. Elbette aksilikler karşımıza çıkacaktır. Bu aksiliklerden başarılı bir şekilde kurtulan kişiler başarıya ulaşabilirler. O yüzden plan yaparken her zaman kendinize bir B planı hatta C planı oluşturun.

İngilizce Bilmek


Konu ile ilgili video:
Güzel günler sana gelmez, sen onlara yürüyeceksin.

Hz.Mevlana


1. Yalın Yönetim ilgili diğer bilgileri Yazardan Direkt Yayınevi tarafından basılan "Yalın Yönetim ve Teknikleri: Soru ve Yanıtlarla" adlı kitabımda bulabilir, www.heryerdekitap.com ve amazon.com.tr adreslerinden sipariş vererek temin edebilirsiniz.

2. Ayrıca, www.freeleansixsigma.com web sayfamda Türkçe ve İngilizce Yalın Altı Sigma ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

3. Yalın Yönetim ile ilgili kısa fakat öz ve açıklayıcı bilgileri içeren eğitici videolarımı "Dr.Bahtiyar EREN" YouTube kanalımda bulabilirsiniz. Videolarım İngilizce ve Türkçe olarak hazırlanmıştır.


Kalite dostu ve gönüllüsü olmanız ve kalmanız dileğiyle saygılarımı sunarım.

Dr.Bahtiyar EREN


Resim: https://pixabay.com/images/id-3700116/ (Erişim Tarihi: 27 Nisan 2020)

[1] https://listelist.com/devasa-boyuttaki-fillerin-ilginc-ozellikleri/

[2] https://www.facebook.com/202315609866122/posts/490307881066892/

[3] https://www.kigem.com/filler-nasil-evcillestirilir.html

[4] https://blog.cambly.com/tr/basarili-insanlarin-ortak-ozellikleri/

2 views0 comments