• Dr.Bahtiyar EREN

KG 15a. Çölde yardım eden adam (Kimseye anlatma hikayesi)"


Bu videoda sizlere, benim adını "çölde yardım eden adamın hikayesi" diye koyduğum, ancak literatürde "Kimseye anlatma" diye geçen hikayeyi paylaşmak istiyorum.


Hikayemizin ana teması, Konfüçyüs'un "Kendine yapılmasını istemediğin şeyi başkalarına yapma." sözü oluşturmaktadır.


Çölde yardım eden adamın hikayesi: Kimseye anlatma hikayesi

Öğretmen, öğrencilerine doğru insan olmayı, doğruluğu anlatmak amacıyla "Kimseye anlatma" isimli hikayesini okumaya başlamış. Çölde devesiyle birlikte yürümekte olan bir çöl insanı çölde güçlükle hareket eden, susuzluktan ölmek üzere olan bir adama rastlamış. Adam, Allah rızası için su istemiş. Bizim çöl insanı devesinden inip kendi hörgücünden çaresiz adama bir şişe su vermiş.

Suyu içen adam birden çöl insanını ittiği gibi deveye atlayıp kaçmaya başlamış. Çöl insanı arkasından bağırmış: "Tamam deveyi çalıyorsun ama senden bir ricam var. Sakın bu olanı kimseye anlatma" demiş. Bu isteği anlamsız bulan hırsız şaşırmış ve neden diye sormuş… Eğer bu yaptığını anlatırsan, bu dilden dile yayılır ve insanlar bir daha çölde

yardıma muhtaç birini görünce yardım etmezler.


Hikayemiz burada bitmiştir. O zaman en önemli yere geldik. Hikayeden neler öğrenebiliriz? Ben hazırım, siz hazırlasınız başlıyorum.


Birinci ders: Yaptığınız her iyiliğin karşılığını alamayabilirsiniz. Bazen de hikayede olduğu gibi yardım yaptığınız kişinin durumundan daha da kötü bir duruma bile düşebilirsiniz. Yardımı karşılıksız yapanların neden böyle yaptıklarını açıklayan üç atasözünü sizinle paylaşıyorum.

Ne verirsen elinle, o gider seninle.

İyiliğe iyilik her kişinin işidir, kötülüğe iyilik er kişinin işidir.

İyilik et denize at, balık bilmezse Halik bilir.

Yani arkadaşlar, yaptığınız yardımın kıymetini karşınızdaki bilmese bile yüce Tanrı mutlaka bilecek ve sizi ödüllendirecek diyerek birinci dersi tamamlıyoruz.


İkinci ders: Bu hikayeyi çölden kaçan adamdan da dinleseniz, çölde yardım eden adamdan da dinleseniz

"Bundan sonra yardım edeyim mi?",

"Aynı şeyler benim de başıma gelir mi? vb. sorularını kendi kendinize sorabilirsiniz.

"Gözler kendilerine, kulaklar başkalarına inanırlar" şeklindeki atasözü bize, hikayeyi hangi taraftan dinlerseniz dinleyin etkisinde kalacağınızı söylüyor. O yüzden iyilik yapmak ve yapılan iyiliği hatırlamak için Şems-i Tebriz'in "Hayatta her şey olabilirsin; fakat mühim olan hayatın içinde “insan” olabilmektir" sözünü rehber edinmelisiniz.


Şimdi soru sorma sırası bende.


Arkadaşlar düşünmenizi istiyorum Şimdi sizin arkadaşınız hangisi?

Çölde yardım eden mi? Yoksa çölde yardımı suistimal edip iyiliğe karşılık kötülük yapan mı? Lütfen arkadaşlarınızı gözden geçirebilir misiniz?


Arkadaşınızı seçerken çok dikkatli olun. Neden mi? Alın size Mevlana'dan iki söz, ve bir atasözümüz.

Mevlana'nın dediği gibi "İnsan, dostunun huyunu alır." ve

"Kimle gezdiğinize, kimle arkadaşlık ettiğinize dikkat edin. Çünkü bülbül güle, karga çöplüğe götürür."

Atasözümüz ise ""İtle yatan bitle kalkar."


Peki hocam, kötülüğün bize bulaşmaması için ne yapmalıyız? sorusuna cevabımın kaynağı yine Mevlana'nın sözlerinde gizli arkadaşlar.

"İyilik aradın mı insanda kötülük kalmaz."

"Kimseden sana kötülük gelmesini istemiyorsan; fena söyleyici, fena öğretici ve fena düşünceli olma."


Bir sorumuz daha var hocam. "Peki kişinin sözüne mi, davranışına mı bakalım hocam?" sorunuza karşılık olarak "Size şimdi üç söz söyleyeceğim, cevabını siz bulun" diyorum.


Bu konuda Dale Carnegie, "Bir insanın davranışları, sözlerinden daha yüksek sesle konuşur.",

Epictetos, "Davranışlarımız, sözlerimizi yalanlar." ve

Gothe'nin söylediği gibi "Davranışlar, herkesin kendisini seyrettiği bir aynadır." sözleri kanımsa cevabınız için yeterlidir.


Hocam, "Kötülüğü durdurabilir miyiz? " acaba? sorusunu da cevaplayabilir misiniz?

Eğer siz ç-ölden nasıl kurtulduğunu anlatan kişiye, "Ne akıllı adamsın", "İyi yapmışsın" der veya "Adamı övüp alkışlarsanız" veya O'nun yapmış olduğu kötü davranışı görmezden ve duymazdan gelip hiç bir şey söylemezseniz, bu davranışı tasvip etmiş olursunuz. O zaman ne mi olur?


O sessiz kaldığınız, onayladığınız kötülük "er ya da geç" sizi bulur. Bu yargının doğruluğu için yine Mevlana'nı iki sözünü dinlemekte fayda var.


"Kötülük yaptın mı kork. Çünkü o bir tohumdur. Allah yeşertir karşına çıkartır." ve

"Kötülük etme kötü düşersin kuyu kazma kendin düşersin."


Sonuç olarak;

Kötülüğü, kötü düşünceyi önce kendi içinde bitir.

Sonra çevrendeki her türlü güzelliğe yoğunlaş.

Seçtiğin arkadaşlarına, dostlarına dikkat et. Seni güzelliklere götürecek olanları hayatında tut. Diğerlerine yol ver gitsinler.


Kendine yapılmasını istemediğin şeyi başkalarına yapma. Bu güzel uygulama ama yetmez. Kendine yapılmasını istemediğin şeyi duyduğun zaman da dinleme,

anlatanı ikaz et, kötülüklerin değil güzelliklerin ve iyiliklerin yayılması için çalış, çabala. Çabalayanları da destekle, takdir et. Böylece kötülüğün sadece kulaktan kulağa yayılmasını önlemekle kalmaz, kötülüğün başkalarına ve en önemlisi gelecekte sana ve ailene gelmesini önlemiş olursun.

Unutma, Mevlana'nın dediği gibi, "Güzel günler sana gelmez, sen onlara yürüyeceksin." Yaşadığın yerlere güzel günlerin gelmesi de rastgele değildir. İyilikleri yücelterek, kötülükleri dışlayarak olur. Haydi güzellikleri görmeye ve desteklemeye başlayalım.


Bu video, Cumhuriyet'in 100'üncü kuruluş yıldönümüne özgü başlattığım "Bireysel Gelişime Destek ve Cahillikle Mücadele" Projesi kapsamında hazırlanan Kişisel Gelişim konulu 15., toplamda ise 182. videosudur.

Kişisel gelişim videomu izlediğiniz için teşekkür eder, yolunuzun sürekli gelişim içinde kendinize ve çevrenize, milletinize ve insanlığa yararlı olacak şekilde akıl ve bilgi, sevgi ve merhamet, doğruluk ve dürüstlük, adalet ve hukuk, yardımlaşma ve işbirliği, güzel ahlak ve iman dolu olmasını dilerim.


Konu ile ilgili videolar:

Seslendirmeli:Seslendirmesiz:
Güzel günler sana gelmez, sen onlara yürüyeceksin.

Hz.Mevlana


1. Yalın Yönetim ilgili diğer bilgileri Yazardan Direkt Yayınevi tarafından basılan "Yalın Yönetim ve Teknikleri: Soru ve Yanıtlarla" adlı kitabımda bulabilir, www.heryerdekitap.com ve amazon.com.tr adreslerinden sipariş vererek temin edebilirsiniz.

2. Ayrıca, www.freeleansixsigma.com web sayfamda Türkçe ve İngilizce Yalın Altı Sigma ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

3. Yalın Yönetim ile ilgili kısa fakat öz ve açıklayıcı bilgileri içeren eğitici videolarımı "Dr.Bahtiyar EREN" YouTube kanalımda bulabilirsiniz. Videolarım İngilizce ve Türkçe olarak hazırlanmıştır.


Kalite dostu ve gönüllüsü olmanız ve kalmanız dileğiyle saygılarımı sunarım.

Dr.Bahtiyar EREN


[1] https://www.hayatakarken.com/kozadaki-kelebek-hikayesi.html adresindeki hikaye uyarlanmıştır. (Erişim tarihi: 24 Eylül 2020)

[2] Resim: https://pixabay.com/images/id-23003/3 views0 comments
Operations Research
CSSBB, CSSGB, CQE
(American Soceity of Quality-ASQ)

© 2019 by Bahtiyar EREN. Bu web sayfası Wix.com programı ile oluşturulmuştur.

Pictures are taken from https://pixabay.com