• Dr.Bahtiyar EREN

KG 14a. Destek mi? Köstek mi? "(Kelebeğin hikayesi)"


Bu videoda sizlere, size yapılan bir yardımın destek mi? Köstek mi? olduğuna karar vermenizi hatırlatacak "Kelebeğin Gelişim Hikayesi"ni anlatacağım. Bu hikayeyi hep birlikte okuyacak ve izleyeceğiz. Ayrıca, hikayenin sonunda sürekli gelişim ile görüşlerimi de paylaşacağım.


Konunun özünü teşkil eden sözümüzü Konfüçyüs şöyle ifade etmiştir.

Duyarsam unuturum, Görürsem hatırlarım, Yaparsam anlarım.


Şimdi size basit bir soru sorarak sizleri Kelebeğin hikayesine hazırlamak istiyorum.


Siz bir konuyu, siz Duymak mı? Görmek mi? yoksa Yapmak mı? istiyorsunuz.


Cevabınız sizde saklı kalması kaydıyla eğer bir konuda sürekli gelişim hedefiniz varsa maalesef duymak veya görmek yetmez arkadaşlar. Yapmanız gerekmektedir.


Sayın Bahtiyar EREN hocam, bir konuyu yapmamız için ne gerekiyor diye soru sorduğunuzu duyuyor gibiyim. Bunun için bir konuyu,

Dört dörtlük öğrenmeniz,

Akıllı, bilimsel ve sistematik çalışmanız,

Tüm gücünüzü kullanarak yorulmanız,

Tüm benliğinizle düşünmeniz,

Kendizi zorlamanız ve acıyı hissetmeniz,

Nefesiniz kesilinceye kadar koşup limitlerinizi aşmanız .... gerekir.


Peki hocam, bu dediklerinizi yapmasak, başka şeyler yapsak örneğin;

Baştan savma öğrensek,

Düzensiz ve dikkatsiz çalışsak,

Çalışıyormuş gibi yapsak,

Sonuca ulaşmak için değil mazeret üretmek için didinsek,

Bizi terfi ettirecek liyakat ve ehliyet dışında torpil gibi, dayı gibi, referans gibi başka vasıtaları arayıp dursak veya

Kula kulluk etsek ..... ne mi olur? diye soruyorsanız işte tam hikayemizin sırası geldi derim size. Haydi hikayemizi [1] bir dinleyelim.


Kelebeğin Gelişim Hikayesi

Bir gün, hafta sonu eşiyle adam ormanda gezerken bir çok kelebeğin kozasından çıkmaya çalıştığını görmüş. Biraz izlemek istemiş.

Küçük delikten çıkmaya çabalayan yavru kelebeğe dikkat kesilmiş.

Saatlerce onu izlemiş. Sonra adam, kelebeğin kozadan çıkmak için çabalamaktan vazgeçtiğini görünce, üzülmüş. Gücünün kalmadığını düşünmüş. Dur şu kelebeğe bir yardım edeyim de arkadaşlarından geri kalmasın diye düşünmüş.

Kozadaki deliği daha rahat çıksın diye büyütmüş. Bu sayede kelebek kozasından kolayca çıkabilmiş. Fakat çıkmaya daha hazır değilmiş, bedeni hala kuru ve kanatları da buruş buruşmuş. Adam, kelebeğin gücünü toplayıp, kanatlarını açıp, uçacağını düşünüyormuş. Ama Kelebek kozasından zamanından önce çıktığı için ne kadar çabalasa da uçamamış ve buruşmuş kanatlarıyla yerde sürünmeye devam etmiş.


Adam iyi niyetli bir şekilde kelebeğe yardım etmeyi istemiş olmasına rağmen kelebeğin gelişimine ilişkin bilmediği önemli bir husus varmış. Kelebeğin kozadan çıkmak için çabalaması gerektiğini, bu çaba sayesinde bedenindeki sıvının kanatlara gideceğini, doğru zamanda kozasından çıktığında da bu sıvının kanatlara güç vereceğini bilmiyormuş. Yani adam, kelebeğe iyi niyetle "destek" olayım derken

"köstek" olmuş.


Hocam, biz şimdi "fasülyenin faydalarını" öğrenmek istiyoruz. Yani biz bu hikayenin derslerini sizden dinlemek istiyoruz diyorsanız? başlıyorum.


Birinci ders: Eğer hayatınızda problem yoksa, zorluk yoksa gelişimin de olmayacağını bilmelisiniz. Çünkü karşılaştığınız zorluklar sizi geliştirir, bir sonraki adıma hazırlar. Bu aşamada çıktığınız yolun zorluklarını size önceden anlatarak uyaracak bir danışmana, arkadaşa veya dosta çok ihtiyacınız olacağını bilmeniz gerekir.


İkinci ders: Kendi kanatlarınızla uçmak isterseniz emek vermeniz, zorluklarla mücadele etmeniz gerekir. Yani emek olmadan yemek olmaz arkadaşlar. Bu noktada size tavsiyem şudur. Zorlukları kolaylıkla geçebilecek teknikleri kendiniz de öğrenebilirsiniz ama zaman kazanmak için işini bilen bir "uzman kişi" rehberliğinde ortak çalışmanız en etkin ve akıllı bir çözüm olacaktır.

Üçüncü ders: Aynen hikayemizde olduğu gibi bulunduğunuz pozisyona gerekli çabayı göstermeden gelmek isterseniz, gelirseniz veya getirilirseniz Bulunduğunuz pozisyonun gereklerini yerine getiremezsiniz. Siz kendinizi aynada uçarken görürken, rakipleriniz ise sizi gerçekte sürünürken görür. Size tavsiyem, gerçeklerle yüzleşin.


Dördüncü ders: Shewart, Crosby, Deming, Dr.Feigenbaum, Dr.Ishikawa, Dr.Juran,

Taguchi ve Shingo gibi kalite ustaları organizasyonların kendi kanatlarıyla uçması için

sürekli gelişim prensip ve şartlarını ortaya koymuştur. Değişim uzmanları da bu prensipleri size, sizin anlayacağınız dil ve şartlarda konumunuza uygun olarak uygulamalı anlatır ve göstererek yapar. Ama siz her şeyi onlardan (yani değişim uzmanlarından) beklerseniz, yani "balık tutmayı öğrenmek" yerine hep "balık" isterseniz

tıpkı zavallı kelebek gibi kendi başınıza uçamaz, sürünürsünüz. Sürünmemek için eğitimlerden sonra öğrendiğiniz konuları ekibinizle beraber bilgi ve beceri sınırlarınızı zorlayarak yapmaya çalışmanız sizin için en iyisidir.


Sonuç olarak;

Kendi kanatlarıyla uçan kelebek olabilmek için;


Hayatınızdaki "gerçek köstekleri" ortadan kaldırın veya azaltın,

"Köstek gibi görünen destekleri" kucaklayın ve üzerine gidin,

"Destek gibi görünen köstekleri" hayatınıza sokmayın,

"Gerçek destekleri" ise takdir edin ve onurlandırın.


Bu video, Cumhuriyet'in 100'üncü kuruluş yıldönümüne özgü başlattığım "Bireysel Gelişime Destek ve Cahillikle Mücadele" Projesi kapsamında hazırlanan Kişisel Gelişim konulu 14., toplamda ise 181. videosudur.

Kişisel gelişim videomu izlediğiniz için teşekkür eder, yolunuzun sürekli gelişim içinde kendinize ve çevrenize, milletinize ve insanlığa yararlı olacak şekilde akıl ve bilgi, sevgi ve merhamet, doğruluk ve dürüstlük, adalet ve hukuk, yardımlaşma ve işbirliği, güzel ahlak ve iman dolu olmasını dilerim.


Konu ile ilgili videolar:

Seslendirmeli:Seslendirmesiz:
Güzel günler sana gelmez, sen onlara yürüyeceksin.

Hz.Mevlana


1. Yalın Yönetim ilgili diğer bilgileri Yazardan Direkt Yayınevi tarafından basılan "Yalın Yönetim ve Teknikleri: Soru ve Yanıtlarla" adlı kitabımda bulabilir, www.heryerdekitap.com ve amazon.com.tr adreslerinden sipariş vererek temin edebilirsiniz.

2. Ayrıca, www.freeleansixsigma.com web sayfamda Türkçe ve İngilizce Yalın Altı Sigma ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

3. Yalın Yönetim ile ilgili kısa fakat öz ve açıklayıcı bilgileri içeren eğitici videolarımı "Dr.Bahtiyar EREN" YouTube kanalımda bulabilirsiniz. Videolarım İngilizce ve Türkçe olarak hazırlanmıştır.


Kalite dostu ve gönüllüsü olmanız ve kalmanız dileğiyle saygılarımı sunarım.

Dr.Bahtiyar EREN


[1] https://www.hayatakarken.com/kozadaki-kelebek-hikayesi.html adresindeki hikaye uyarlanmıştır. (Erişim tarihi: 24 Eylül 2020)

[2] Resim: https://pixabay.com/images/id-23003/2 views0 comments
Operations Research
CSSBB, CSSGB, CQE
(American Soceity of Quality-ASQ)

© 2019 by Bahtiyar EREN. Bu web sayfası Wix.com programı ile oluşturulmuştur.

Pictures are taken from https://pixabay.com