• Dr.Bahtiyar EREN

KG 11a. Azimli olma hikayesi. "Başarı kapısı kapalı"Bu videoda sizlere, Mümin Sekman'ın "Başarı Bilgesi" kitabında yer alan bir "Başarı kapısı" bölümünü esas alarak yaptığım bir çalışmayı paylaşacağım. .


Önce çalışmamızı [1] izleyerek ve dinleyerek paylaşımımıza başlayalım.


Başarı kapısı kapalı

Samimi bir şekilde önce kendinize bir soru sormalısınız:

Önceden denenmiş ve kanıtlanmış başarı yoluna mı gideceksiniz?

Yoksa hiç denenmemiş yeni bir başarı yolu mu inşa edeceksiniz?


Siz bu soruya cevap vermeden önce çalışmamıza bir göz atalım. Ne dersiniz?


Önce tanıdık ve bildik bir yola, denenmiş ve kanıtlanmış başarı yoluna gidelim.

Hedefinize giden yolun kırmızı kapıdan geçtiğimi farz edelim. Ama kapı kapalı. "Kapıyı bir kez çalalım ve oluruna bırakalım." Biz buna acemiliğin yolu diyoruz.


Kapı açılmadı mı? Aynı kapıyı kırk kez daha çalalım. Bu da azmin yoludur.

Çoğunlukla işe yarar ama bazen yetmez.


Kapı hala açılmadıysa kırmızı kapının etrafındaki kırk kapıyı birer kez çalalım. Bu da akıllı olmanın ve esnekliğin yoludur.


Hala açılmadı mı? Bu kez kırk farklı kapıyı kırk kez çalalım. Buna da kararlı esnekliğin yolu denir. Açılma oranı %80'dir.


Şimdi yaratıcılık katma zamanı. Bu kez kırk farklı kapıyı kırk farklı şekilde çalalım.

Bu da yaratıcı ve kararlı esnekliğin yoludur. Açılma oranını %90'a yükselir.


Hala başaramadıysan, zamanı bir silah gibi kullanma seçeneğine gidelim.

Aktif bir sabırla bekleyelim, şartlar oluştuğunda ise sürece tekrar baştan başlayalım.


Şimdi de kapıyı çalan değil kapısı çalınan olma zamanı. Yani ikinci yol...

Bunun için de hiç gidilmemiş yeni bir başarı yolu ve hikayesi yazma zamanı.


Dış dünyadan istediklerini ısrarla talep etmeyi unutalım. Kendi içimize, özümüze dönelim. Dışarıdaki dünyaya ne sunarsan insanlar kapında birikir? Senin diğer insanlardan daha iyi yapabileceğin şey ne? diye düşünelim. Sonra belirlediğin, hayalini kurduğun hedefin için çalışmaya, düşünmeye ve kendini geliştirmeye başla. Uzman olmayı düşündüğün hayalinin, hedefinin "ermeydanı" na uygun çok çalış. Buradaki er meydanı benzetmesinin gerçek işyeri ortamını temsil ettiğini de belirtmem de fayda var diye düşünüyorum. Hazır olunca bildiklerini ve yapabildiklerini insanlara anlat. Eğer gerçekten iyi ve ayrıcalıklı bir iş yaparsan insanlar seni bulacak, kapını çalmak için sıraya geçecektir.


Bu noktada size üç tavsiyede bulunmak istiyorum.

Birinci tavsiyem: Cumhuriyetimizin kurucu ve ulu önder ve ebedi başkomutan Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün "Neticesiz uğraşmak, çalışma sayılmaz. Hiçbir şey yapmamak veyahut neticesiz, mânasız şeyler yapmak, çalışma kanununa karşı büyük kabahattir. " sözü çerçevesinde mutlaka faydalı ürün ve hizmetler üretmeliyiz.


İkinci tavsiyem: Başarı için kaç mekik gerekli diye soran kişiye," Canım yanıncıya kadar, çektiğim mekikleri saymam. Acıyı hissettiğim andan itibaren saymaya başlarım. Çünkü onlar sayılmaya değer gerçek mekiklerdir." diyen Muhammed Ali'yi dikkate alın. Bu söz size yorulmadan, sıkılmadan, terlemeden, zorlanmadan yeni bir şeyler öğrenemeyeceğinizi söylüyor. Bu sözü can kulağıyla dinleyin.


Üçüncü tavsiyem: Yine Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün bir sözü olacak. "Ben manevi miras olarak hiçbir nass-ı katı (yani Manası açık olan Kur'an ayetlerinden delil olarak gösterilen ayet) , hiçbir dogma (yani doğruluğu sınanmadan benimsenen, bir öğretinin veya ideolojinin temeli), hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Atatürk'ün mirasını sahip çıkmamız demek, modern ve çağdaş geleceğimizi inşaa etmemiz demek olduğunu unutmayın lütfen.


Son olarak müsaadenizle bir sözümü paylaşarak çalışmaya nokta koymak istiyorum. Hangi yolu seçerseniz seçin,

"Önce siz olun, yani kendinizi tanıyın ve kendinizi gerçekleştirin,

sonra ekibinizle biz olun, yani uyumlu, tamamlayıcı ve verimli çalışan ve ne yaptığını ve nereye gittiğini bilen ekip olun,

bilimsel ve sistematik çalışarak da hayatta ekipçe iz bırakın,

bıraktığınız izi de ekibinizle birlikte geliştirin.


Yani arkadaşlar kısaca "Önce siz olun, sonra hep birlikte biz olun ve iz bırakın."


Bu video, Cumhuriyet'in 100'üncü kuruluş yıldönümüne özgü başlattığım "Bireysel Gelişime Destek ve Cahillikle Mücadele" Projesi kapsamında hazırlanan Kişisel Gelişim konulu 11., toplamda ise 179. videosudur.

Kişisel gelişim videomu izlediğiniz için teşekkür eder, yolunuzun sürekli gelişim içinde kendinize ve çevrenize, milletinize ve insanlığa yararlı olacak şekilde akıl ve bilgi, sevgi ve merhamet, doğruluk ve dürüstlük, adalet ve hukuk, yardımlaşma ve işbirliği, güzel ahlak ve iman dolu olmasını dilerim.


Konu ile ilgili videolar:

Seslendirmeli:Seslendirmesiz:
Güzel günler sana gelmez, sen onlara yürüyeceksin.

Hz.Mevlana


1. Yalın Yönetim ilgili diğer bilgileri Yazardan Direkt Yayınevi tarafından basılan "Yalın Yönetim ve Teknikleri: Soru ve Yanıtlarla" adlı kitabımda bulabilir, www.heryerdekitap.com ve amazon.com.tr adreslerinden sipariş vererek temin edebilirsiniz.

2. Ayrıca, www.freeleansixsigma.com web sayfamda Türkçe ve İngilizce Yalın Altı Sigma ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

3. Yalın Yönetim ile ilgili kısa fakat öz ve açıklayıcı bilgileri içeren eğitici videolarımı "Dr.Bahtiyar EREN" YouTube kanalımda bulabilirsiniz. Videolarım İngilizce ve Türkçe olarak hazırlanmıştır.


Kalite dostu ve gönüllüsü olmanız ve kalmanız dileğiyle saygılarımı sunarım.

Dr.Bahtiyar EREN


[1] Hikaye Uyarlama: Mümin SEKMAN, Başarı Bilgesi, Alfa Yayınları, 2016:24-26 (Erişim tarihi: 21 Eylül 2020)

[2] Resim: https://pixabay.com/images/id-1690423/2 views0 comments
Operations Research
CSSBB, CSSGB, CQE
(American Soceity of Quality-ASQ)

© 2019 by Bahtiyar EREN. Bu web sayfası Wix.com programı ile oluşturulmuştur.

Pictures are taken from https://pixabay.com