• Dr.Bahtiyar EREN

8. Yalın Yönetimde kullanılan Tekniklerin Türkçe-Japonca ve İngilizce karşılıkları nelerdir?


Yalın literatürde bir çok teknik kullanılmaktadır. Tekniklerin kısa listesi (28 adedi) aşağıdaki tabloda sunulmuştur. Bu listede yer almayan ancak yalın yönetimde kullanılabilen tekniklerin de olabileceğini dikkate almamız uygun olacaktır.


Yalın yönetimin tanımı "1. Yalın Yönetimin tanımı nedir?" konulu blog yazımda detaylı olarak açıklanmıştı. Özetle o blog yazımda; literatürde yer alan 5 yalın yönetim tanımı ele alınmış ve anılan bu tanımların "altı boyutta" ele alındığını belirtmiştim. Bu boyutlar

1. Kaynak,

2. Akış ve hız,

3. Müşteri,

4. Çalışanlar,

5. Eğitim ve

6. İsraf boyutlarıdır.


Şimdi bu boyutları dikkate alarak önerdiğimiz yalın yönetim tanımını konu bütünlüğü açısından bir kez daha vermekte uygun görüyorum.


“Yalın yönetim,
1. Müşterinin istediği ve ihtiyaç duyduğu mal ve hizmete doğrudan katkı sağlayan “değer” üretiminin düzgünleştirilmesini ve hızlandırılmasını,
2. Üretim esnasında ortaya çıkan israfın ortadan kaldırılmasını veya en aza indirilmesini amaçlayan felsefenin ve düşünce yapısının adıdır,
3. Bu felsefe ve düşünce yapısı çerçevesinde yapılan faaliyetlerde karşılaşılan problemleri çözmek için kullanılan teknikler bütünüdür.

şeklinde özgün bir yalın yönetim tanımı önerilmiştir. Diğer deyişle, Yalın Yönetim hem "değer üretimini düzgünleştiren, hızlandıran ve israfı azaltan felsefe ve düşünce yapısı hem "değer üretilirken" karşılaşılan problemlerin çözümü için kullanılan tekniklerin bütünüdür.


Yalın Yönetim Tekniklerini uygulayan bir fabrika örneği

Şimdi yalın yönetimde kullanılan tekniklerin listesi nedir? diye sorduğumuzda asgari aşağıdaki listedeki tekniklerin kapsanmasının uygun olduğunu düşünüyorum.

Yalın Yönetimde kullanılan tekniklerin listesi

Güzel günler sana gelmez, sen onlara yürüyeceksin.

Hz.Mevlana
1. Yalın Yönetim ilgili diğer bilgileri Yazardan Direkt Yayınevi tarafından basılan "Yalın Yönetim ve Teknikleri: Soru ve Yanıtlarla" adlı kitabımda bulabilir, www.heryerdekitap.com ve amazon.com.tr adreslerinden sipariş vererek temin edebilirsiniz.

2. Ayrıca, www.freeleansixsigma.com web sayfamda Türkçe ve İngilizce Yalın Altı Sigma ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

3. Yalın Yönetim ile ilgili kısa fakat öz ve açıklayıcı bilgileri içeren eğitici videolarımı "Dr.Bahtiyar EREN" YouTube kanalımda bulabilirsiniz. Videolarım İngilizce ve Türkçe olarak hazırlanmıştır.


Kalite dostu ve gönüllüsü olmanız ve kalmanız dileğiyle saygılarımı sunarım.

Dr.Bahtiyar EREN

Resim Kaynağı

https://www.flickr.com/photos/111119480@N03/11303456475/in/photolist-Fyf2vE-8R16ru-9xPqjS-8udMKF-8ud5iM-8udThD-8uhcnC-8ufXkS-idRjri-idRrk8-8udGag-cAAqMm-idRaNB-idRkF2-idRoNV-h9FoUE-2hFC65t-WeYt5a-NyZ2A7-dRaXD


7 views0 comments