• Dr.Bahtiyar EREN

19. Destek mi köstek mi? (Bir kelebeğin hikayesi)


Duyarsam unuturum,

Görürsem hatırlarım,

Yaparsam anlarım.

Konfüçyüs


Bir konuyu; duymak mı, görmek mi yoksa yapmak mı istiyorsunuz? Bu isteğiniz konuya bakışınızı tamamen değiştirir. Sizce hangi en kolay veya hangisi en zor? Yapmak değil mi? Evet, ben de sizin gibi düşünüyorum.


Sürekli gelişim hedefiniz varsa duymak veya görmek yetmez. Yapmanız gerekir.

Bir şeyi yapmak için ne gerekir? diye kendi kendinize bir soru sorsanız cevabınız ne olur acaba? Benim cevabım bir şeyi yapmak için


✒︎ Dört dörtlük öğrenmeniz,

✒︎ Akıllı, bilimsel ve sistematik çalışmanız,

✒︎ Tüm gücünüzü kullanarak yorulmanız,

✒︎ Tüm benliğinizle düşünmeniz,

✒︎ Kendizi zorlamanız ve acıyı hissetmeniz,

✒︎ Nefesiniz kesilinceye kadar koşup limitlerinizi aşmanız.... gerekir.


Peki, ben bunları yapmak istemiyorum. Yapmazsam ne olur diye sorsanız cevabınız ne olur acaba? Yani,

✒︎ Baştan savma öğrenirsek,

✒︎ Düzensiz ve dikkatsiz çalışırsak,

✒︎ Çalışıyormuş gibi yaparsak,

✒︎ Sonuca ulaşmak için değil mazeret üretmek için didinirsek,

✒︎ Bizi terfi ettirecek vasıtaları arayıp durursak,

✒︎ Kula kulluk edersek.....ne mi olur diyorsunuz?


Bu sorunuzun cevabı için en iyisi "Kelebeğin Gelişimi" hikayesini okuyalım.


Bir gün, adam ormanda gezerken bir çok kelebeğin kozasından çıkmaya çalıştığını görmüş. Biraz izlemek istemiş. Küçük delikten çıkmaya çabalayan yavru kelebeğe dikkat kesilmiş. Saatlerce onu izlemiş. Sonra adam, kelebeğin kozadan çıkmak için çabalamaktan vazgeçtiğini görünce, üzülmüş.

Gücünün kalmadığını düşünmüş. Dur şu kelebeğe bir yardım edeyim de arkadaşlarından geri kalmasın diye düşünmüş. Kozadaki deliği daha rahat çıksın diye büyütmüş. Bu sayede kelebek kozasından kolayca çıkabilmiş. Fakat çıkmaya daha hazır değilmiş, bedeni hala kuru ve kanatları da buruş buruşmuş.

Adam, kelebeğin gücünü toplayıp, kanatlarını açıp, uçacağını düşünüyormuş. Ama Kelebek kozasından zamanından önce çıktığı için ne kadar çabalasa da uçamamış ve buruşmuş kanatlarıyla yerde sürünmeye devam etmiş.

Adam iyi niyetli bir şekilde kelebeğe yardım etmeyi istemiş olmasına rağmen kelebeğin gelişimine ilişkin bilmediği önemli bir husus varmış.

Kelebeğin kozadan çıkmak için çabalaması gerektiğini, bu çaba sayesinde bedenindeki sıvının kanatlara gideceğini, doğru zamanda kozasından çıktığında da bu sıvının kanatlara güç vereceğini bilmiyormuş.

Yani adam, kelebeğe "destek" olayım derken "köstek" olmuş.

Bu hikayeden alınabilecek dört dersi dinleyemeye hazır mısınız?

Ders 1: Hayatınızda problem yoksa, zorluk yoksa gelişim de olmaz. Karşılaştığınız zorluklar sizi geliştirir, bir sonraki adıma hazırlar. Bu aşamada çıktığınız yolun zorluklarını size önceden anlatarak uyaracak bir danışmana, arkadaşa veya dosta ihtiyacınız vardır.

Ders 2: Kendi kanatlarınızla uçmak isterseniz emek vermeniz, zorluklarla mücadele etmeniz gerekir. Zorlukları kolaylıkla geçebilecek teknikleri kendiniz de öğrenebilirsiniz ama zaman kazanmak için işini bilen bir "uzman kişi" ile ortak çalışmanız en etkin ve akıllı çözüm olacaktır.

Ders 3: Aynen hikayemizde olduğu gibi bulunduğunuz pozisyona gerekli çabayı göstermeden gelmek isterseniz, gelirseniz veya getirilirseniz, bulunduğunuz pozisyonun gereklerini yerine getiremezsiniz. Siz kendinizi aynada uçarken görürken, rakipleriniz ise sizi gerçekte sürünürken görür. (Hiçbir şey yapmadan, suya sabuna dokunmadan durumu idare eder, en iyi siz yaptığınızı savunur, sizden başka kimseyi beğenmezsiniz).

Ders 4: Kalite konusunda dünyada kabul gören Walter A.Shewart, Philip Crosby, Dr.Edward Deming, Dr.Armand V.Feigenbaum, Dr.Kaoru Ishikawa, Dr.Joseph M.Juran, Genichi Taguchi ve Shiego Shingo gibi kalite ustaları organizasyonların kendi kanatlarıyla uçması için sürekli gelişim prensip ve şartlarını ortaya koymuştur. Değişim uzmanları da bu prensipleri size, sizin anlayacağınız dil ve şartlarda konumunuza uygun olarak uygulamalı anlatır ve göstererek yapar. Ama siz her şeyi onlardan beklerseniz, yani "balık tutmayı öğrenmek" yerine hep "balık" isterseniz tıpkı zavallı kelebek gibi kendi başınıza uçamaz, sürünürsünüz. Sürünmemek için eğitimlerden sonra öğrendiğiniz konuları ekibinizle beraber bilgi ve beceri sınırlarınızı zorlayarak yapmaya çalışmanız sizin için en iyisidir.


Sonuç olarak;

Kendi kanatlarıyla uçan kelebek olabilmek için

Hayatınızdaki "gerçek köstekleri" ortadan kaldırın veya azaltın,

"Köstek gibi görünen destekleri" kucaklayın ve üzerine gidin,

"Destek gibi görünen köstekleri" hayatınıza sokmayın,

"Gerçek destekleri" ise takdir edin ve onurlandırın.Konu ile ilgili video:
Güzel günler sana gelmez, sen onlara yürüyeceksin.

Hz.Mevlana


1. Yalın Yönetim ilgili diğer bilgileri Yazardan Direkt Yayınevi tarafından basılan "Yalın Yönetim ve Teknikleri: Soru ve Yanıtlarla" adlı kitabımda bulabilir, www.heryerdekitap.com ve amazon.com.tr adreslerinden sipariş vererek temin edebilirsiniz.

2. Ayrıca, www.freeleansixsigma.com web sayfamda Türkçe ve İngilizce Yalın Altı Sigma ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

3. Yalın Yönetim ile ilgili kısa fakat öz ve açıklayıcı bilgileri içeren eğitici videolarımı "Dr.Bahtiyar EREN" YouTube kanalımda bulabilirsiniz. Videolarım İngilizce ve Türkçe olarak hazırlanmıştır.


Kalite dostu ve gönüllüsü olmanız ve kalmanız dileğiyle saygılarımı sunarım.

Dr.Bahtiyar EREN


Resim: https://images.app.goo.gl/YLXdzF5TmMxUFESj8 (Erişim Tarihi: 29 Ocak 2020)

[1] https://www.hayatakarken.com/kozadaki-kelebek-hikayesi.html (Erişim Tarihi: 06 Eylül 2019)


2 views0 comments